Trophy Wall

If you’re a paid member of the WortHogs and you placed in a BJCP sanctioned homebrew competition, let us know so we can add your homebrew glory to our wall.

BREW OR CRY – Brewers Challenge
(Sun Prairie WortHogs members-only competition)

2019 – TBD

2018 – Jason Mayerl

2017 – Andy Atwood

2016 – Zak Holmes

2015 – Karl Siekart

2014 – Hannah Stoffs

2013 – Victoria Bennett / Peter Zoellner*

2019

2019 South Central Wisconsin Area Counties Cup – Madison, WI

Sun Prairie Worthogs – 2nd Place  

Adam Joyce – 2nd Place BOS  – Blast Furnace Lager – 5C German Exportbier

Adam Joyce – 1st Place – Blast Furnace Lager – 5C German Exportbier

Matt Boyd – 3rd Place – Liquid Lunch – 1A American Light Lager

Andy Attwood – 3rd Place – Battlecow Galacticose – 22A Double IPA

Matt Boyd – 2nd Place – Silent Creeper – 13A Dark Mild

Jason Mayerl – 3rd Place – Midnight Buzz – 30A Spice, Herb, or Vegtable Beer

Jason Mayerl – 1st Place – Not A Jelly Donut – 23A Berliner Weisse

Andy Attwood – 2nd Place – Soured Graf – 34C Experimental Beer

Titletown Open – Greenbay, WI

Adam Joyce – 2nd Place – 16A Sweet Stout

Adam Joyce – 1st Place – 15B Irish Stout

Adam Joyce – 1st Place – 10A Weissbier

Saison Fest
Adam Joyce – 3nd Place – Saison D’Abricot – 39A Fruit Saison (29A Fruit Beer)

Cloudytown
Adam Joyce – 2nd Overall – 04A Helles

KC Bier Mesters
Adam Joyce – 1st Place – 07B Altbier

2018

German Fest Stein Challenge
 Andy Attwood – 2nd  Place – 5B Kolsch

Badger Brew Off
 Kevin Karls – 1st  Place – Doc Hop 2.0 -34C Experimental Beer

Jason Mayerl – 1st Place – Cenote – 8B Schwarzbier

Greg Vandervelden – 2nd Place – Red Oktober – 6A Marzen

Hoptoberfest – Wine and Hop Shop
 Peter Schroder – 1st  Place – 18B APA

Adam Joyce – 2nd Place – 18B APA

Greg Vandervelden – 2nd Place – Imperial IPA

Land of Muddy Water – Davenport, IA
Adam Joyce – 2nd  Place – 04B Festbier

Brewfest – Dayton, OH
Adam Joyce – 1st  Place – 18B APA

Boneyard Brew Off – Urbana, IL
Adam Joyce – 1st  Place – 03B Czech Premium Pale

For What It’s Wort – Desthil Normal, IL
Adam Joyce – 3rd  Place – 33B Wood Specialty Beer

Peter Schroder – XX Place – Costrame – M4C Experimental Mead

Open Season – Ozark, MO
Adam Joyce – 3rd  Place – 7B Alt

IBU – DSM
Adam Joyce – 2nd Place  – 13A Dark Mild

Between the Bluffs – La Crosse, WI
Adam Joyce – 2nd  Place – 13A Dark Mild

Microfest- STL, MO
Adam Joyce – 1st Place – 15B Dry Stout

SODZ – Columbus, OH
Adam Joyce – 1st Place  – 13A Dark Mild – 2nd Best in Show

Wisconsin State Fair – Milwaukee, WI
Cassie and Alex Benedict – 1st Place – Belgian Beers (21 Entries)

Off Kilter Homebrew Competition  – Beloit, WI
Andy Atwood – 1st Place

Peter Schroder – 2nd Place

Baron’s Homebrew Comp
Andy Attwood – 1st Place – American Wheat with Raspberries

Title Town Open – Green Bay, WI
Cassie and Alex Benedict – 2nd Place – Covfefe – 34C Experimental Beer

MCAB XX Championship – Oak Creek, WI
Jason Mayerl – 1st Place – Brahe’s Elk Demise – 17D English Barleywine

2017

Midwinter Homebrew Competition
Jason Mayerl – 1st Place – Brahe Elk’s Demise – 17D English Barleywine
Strong British (12 Entries)

Andy Attwood – 3rd Place – Chocolate Cherry Stout – 29A Fruit Beer

German Fest – Stein Challenge
Jason Mayerl – 2nd Place – Zak’s Bane – 6A Marzen (Amber Lager – 23 entries)

 

2015

MHTG – Badger Brew Off
Jason Mayerl – WOOLY MAMMOTH AWARD – Brahe Elk’s Demise – 17D English Barleywine
196 ENTRIES
Jason Mayerl – 1st Place – Brahe Elk’s Demise – 17D English Barleywine
TABLE 12 – ENGLISH BITTERS / PALE ENGLISH / STRONG BRITISH (15 ENTRIES)
Dan Mickelson – 1st Place – Irrightional – 7A Vienna Lager
TABLE 10 – LAGERS (9 ENTRIES)
Dan Mickelson – 3rd Place – Destinesia – 26D Belgian Dark Strong Ale

TABLE 6 – TRAPPIST (11 ENTRIES)

MHTG – Grumpy Troll Challenge
Brian Brockman – 2nd Place – Beautiful Disaster 3/11 Black IPA – 23A Specialty Beer
TABLE 9 – SPECIALTY BEER (10 ENTRIES)

Schooner Homebrew Competition
Jason Mayerl – 2nd Place – Brahe Elk’s Demise – 19B English Barleywine
TABLE 13:  BELGIAN STRONG & STRONG ALES (19 ENTRIES)

2014

Schooner Homebrew Competition
Zak Holmes – 2nd Place – 5th Annual Oktoberfest – 3B Oktoberfest/Marzen
TABLE 3:  VIENNA/OKTOBERFEST (19 ENTRIES)

Nordeast Big River Homebrew Competitions
Garry Puzzach – 3rd Place – Imperial Pumpkin Stout – 21A Spice, Herb or Vegetable
TABLE 20+21 (9 entries)

2012

Midwinter Homebrew Competition 
Jeff Scanlan – BEST OF SHOW – Bitterman – 19C American Barleywine
656 Total Entries and 324 registered brewers
Jeff Scanlan – 1st Place – Bitterman – 19C American Barleywine
Table 22: Strong Ales (17 entries)

MHTG – Badger Brew Off
Zak Holmes – 1st Place – Wedding Day Cider – 27A Common Cider
Cider (7 Entries)

 

2011

MHTG – Badger Brew Off
Jeff Scanlan – WOOLY MAMMOTH AWARD – Bitterman – 19C American Barleywine
171 Entries
Jeff Scanlan – 1st Place – Bitterman – 19C American Barleywine
English/Scottish/Irish Pale (10 Entries)
Zak Holmes – 3rd Place – Cider
Cider (8 Entries)